4.6 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد
1398/04/21

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: امسال تا کنون حدود 4 میلیون و 600 هزار تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به استان لرستان، در حاشیه بازدید از مزارع گندم و کلزا در منطقه الشتر خرم آباد مهندس حسن حنان در جمع خبرنگاران افزود: کل مبلغ خرید تضمینی این میزان خرید گندم 7 هزار و 600 میلیارد تومان است که تا به امروز حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان آن را پرداخت کرده ایم.

وی با بیان این که این میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد کاهش نشان می دهد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به تغییر فصل در آینده میزان خرید تضمینی این محصول افزایش یابد و کسری خرید، جبران شود و در غیر این صورت برای جایگزین آن فکری شود.

حنان درباره تحویل گندم کشاورزان به دولت به صورت خرید تضمینی اظهار داشت: هیچ کشاورزی نیست که بخواهد گندم خود را نگهداری کند، زیرا این امر توجیه اقتصادی برای آنها ندارد و گندم جزو کالاهای فسادپذیر است.

وی ادامه داد: در صورتی که سلف خرها نیز گندم را خریداری کنند، فضایی ندارند که بتوانند آن را نگهداری کنند و در نهایت باید آن را به دولت تحویل دهند.

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: سال گذشته 50 درصد پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت و مابقی آن طی 45 تا 50 روز تسویه شد، اما امسال پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت می شود و تا 12 تیر ماه پول گندمکاران به طور کامل تسویه شده است.

وی در عین حال قاچاق گندم به خارج کشور را شایعه خواند و اذعان داشت: مسوولان ذی ربط تا امروز حتی یک مورد قاچاق گندم را گزارش نکرده اند.

حنان با اشاره به این که برآورد خرید تضمینی گندم در سال جاری 11.5 میلیون تن است، گفت: سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران 9.5 میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام داد.

وی درباره ورود گندم به جیره دام نیز اظهار داشت: تنها 10 درصد از جیره غذایی دام می تواند از گندم باشد که رقم بالایی محسوب نمی شود و همیشه ورود گندم به جیره غذایی دام روال بوده است.

تعداد مشاهده خبر123 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal