وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:استمرار توزیع گوشت گرم گوسفندی با قیمت مصوب برای تنظیم بازار/خرید تضمینی 8 هزار تن سیب زمینی از کشاورزان
1397/03/09

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کاهش ظرفیت مراتع به علت خشکسالی و افزایش تقاضا بر عرضه و اختلال بازار از جانب سوء استفاده کنندگان عوامل اصلی افزایش قیمت گوشت گوسفندی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمود حجتی در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگاران رسانه ها با اشاره به اینکه به علت کاهش ظرفیت مراتع و خشکسالی شرایط مطلوبی برای دام سبک به ویژه دام عشایر وجود ندارد افزود: این مسئله سبب شده برای تولید و پرورش دام سبک در مراتع با مشکل مواجه شویم بنابراین عرضه از تقاضا پیشی گرفته و قیمت در بازار برای مصرف کننده افزایش یافته است.

وی افزود: برای رفع این مشکل گوشت گرم تازه گوسفندی از کشورهای اطراف و حتی از کشور استرالیا وارد و توزیع می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از آنجا که گوشت گرم گوسفندی از کشور استرالیا به علت بعد مسافت با هواپیما وارد می شود بنابراین این مسئله سبب می شود قیمت تمام شده افزایش یابد .

حجتی افزود:ذائقه مصرف کنندگان در کشور ما گوشت گرم گوسفندی است بنابراین تقاضا برای این گوشت بیشتر است و همین مسئله سبب نبود تعادل بین عرضه و تقاضا شده است.

وی تصریح کرد: همیشه در این گونه مواقع عده ای از شرایط سوء استفاده می کنند و باعث افزایش قیمت در بازار می شوند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه تلاش می کند تا گوشت گرم گوسفندی با قیمت مصوب به طور مستمر توزیع کند تا روی قیمت تاثیر بگذارد .

حجتی افزود: گوشت منجمد قرمز به اندازه کافی ذخیره سازی شده است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم .

وی تاکید کرد: نظارت بر قیمت ها و جلوگیری از عرضه محصولات با قیمت های غیر متعارف از وظایف سازمان تعزیرات و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از خرید تضمینی 8 هزار تن سیب زمینی خبر داد و گفت: به منظور حمایت از کشاورزان و جلوگیری از کاهش قیمت 8 هزار تن سیب زمینی را با قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کردیم.

حجتی افزود: خرید تضمینی قانونی برای حمایت از کشاورزان است و هر زمان که قیمت محصول کاهش یابد این اقدام انجام می شود همانطور که چندی پیش خرید تضمینی محصول گوجه فرنگی نیز انجام شد.

وی گفت: برنامه میزان و سطح تولید هر محصولی به استان های مختلف کشور ابلاغ شده است و هر استان بر اساس این برنامه محصولات کشاورزی را تولید خواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی درباره تاثیر اعتصاب برخی از کامیون داران در انتقال محصولات کشاورزی افزود: این اقدام تاثیر کمی را در انتقال محصولات سبزی و صیفی داشته اما در مبادی بندری تاثیر گذاشته است.
تعداد مشاهده خبر428 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal