وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:ضرورت استمرار حمایت های دولت از بخش کشاورزی/سرمازدگی بهار امسال 10 هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت زد
1397/03/07

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ماهیت آسیب پذیر بخش کشاورزی بر ضرورت استمرار حمایت های دولت از این بخش تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،مهندس محمود حجتی در دیدار با مجمع نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی که عصر امروز با حضور مدیران ارشد این وزارت برگزار شد،با اشاره به ماهیت آسیب پذیر بخش کشاورزی، بر ضرورت استمرار حمایت های دولت از این بخش تاکید کرد و گفت:سال گذشته 11 هزار و 500 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد و برای جبران خسارت این بخش، 1350 میلیارد تومان از طریق بیمه کشاورزی پرداخت شد.

وی با بیان این که یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت بخش کشاورزی توسط بیمه کشاورزی در قانون بودجه سال جاری، پیش بینی شده است،اظهار داشت:بر اساس برآوردها، سرمازدگی فروردین و اردیبهشت ماه امسال نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی،اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت های بخش کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود:جبران خسارت وارده به بخش کشاورزی از طریق بیمه کشاورزی (برای محصولات بیمه شده)،استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان به بانک ها و همچنین استفاده از اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه در حال پیگیری است.

حجتی با اشاره به این که وضعیت خشکسالی استان های کرمان،سیستان و بلوچستان،هرمزگان و فارس در مقایسه با سایر استان ها حادتر است،خاطرنشان کرد:اقتصاد استان کرمان بر مبنای کشاورزی است و امسال کاهش بارندگی و همچنین گرمازدگی، سرمازدگی و آفات گیاهی برای باغات پسته،گردو و سایر محصولات باغی و زراعی این استان شرایط ویژه ای را ایجاد کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با توجه به شرایط کم آبی کشور،توسعه سامانه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای را از اولویت های این وزارت اعلام و تصریح کرد:تسهیلات اجرای طرح های سیستم های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای بدون محدودیت پرداخت می شود.

حجتی در ادامه با اشاره به این که حضور و مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی «حمایتی» است،بر ضرورت تشکیل زنجیره های تولید توسط تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت:ایجاد و مدیریت زنجیره های تولید در بخش کشاورزی،تجربه موفق جهانی است و با توجه به مزایای آن از جمله کاهش هزینه های تمام شده،حذف واسطه ها و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید خود، ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی در پایان از اختصاص 200 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری و همچنین 100 میلیون دلار از منابع این صندوق برای مقابله با ریزگردهای خوزستان در بودجه سال 97 خبر داد.

در این نشست،نمایندگان استان کرمان به طور جداگانه،موضوعات خشکسالی و خسارت بی سابقه باغات پسته و سایر محصولات زراعی و باغی را از مشکلات عمده این استان عنوان کردند و با توجه به تاثیرات این خسارت بر تولید،اشتغال و ارزآوری این استان، تدبیر دولت برای جبران خسارت و استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان را خواستار شدند.

تعداد مشاهده خبر489 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal